(-: - -> )       امروز ۲ آذر ۱۳۹۶

نحله و اجرت المثل ایام زوجیت به چه معناست چه تفاوتی با هم دارند؟

-: ۰۹ / ۰۵ / ۱۳۹۶ | ----: وکالت در کلیه دعاوی

نحله و اجرت المثل چیست؟

نحله در صورتی به زوجه تعلق می‌گیرد که شرایط تعلق اجرت المثل ایام زوجیت فراهم نباشد. همچنین تعلق نحله مثل تعلق اجرت المثل مشروط به دو شرط است
اول به طلاق به تقاضای زوج باشد و دوم تقاضای زوج نباید ناشی از تخلف زوجه از وظایف زناشویی باشد باشد.
پرداخت اجرت المثل و نحله جزء حقوق زنان در زمان طلاق است که با شرایطی ، به زن تعلق می گیرد.
اگر زن کارهای خانه از قبیل آشپزی و نظافت منزل را انجام دهد و مرد بنا بر دلایلی بخواهد وی را طلاق دهد؛ به زوجه اجرت المثل تعلق می گیرد. نحله هم بخششی از طرف مرد است که بلا عوض به زوجه تعلق می گیرد که در زمان طلاق ، به زوجه پرداخت شود.
اجرت المثل
اجرت اعمالی که اشخاص انجام می دهند به اجرت المسمی و اجرت المثل تقسیم می شود.
مبانی قانونی اجرت المثل
مواد ۳۳۷ و ۳۳۶ ، ۲۶۵قانون مدنی می باشد. از عوامل مؤثر در الزام یا عدم الزام به پرداخت اجرت المثل قصد تبرع یا عدم تبرع شخص انجام دهنده است. بدین جهت در آخر ماده ۳۳۶ ق.م. بیان شده: «… مگر اینکه معلوم شود قصد تبرع داشته است». داشتن قصد تبرع یعنی انجام کار بصورت رایگان خلاف اصل و فرض قانون است که باید اثبات شود. بدین ترتیب مطابق این ماده اگر یکی از دو همسر در زمان نکاح خدمتی برای دیگری انجام دهد و قراین نشان دهد که مقصود وی احسان و یاری یا اثبات علاقه به همسر بوده، پس از تیرگی این رابطه، همسر خدمتگزار نمی تواند از دیگری دستمزد بخواهد. بنابراین با فرض عدم تبرعی بودن کار در منزل، قرینه ای بر تبرعی بودن حاصل نشده است.
نحله
نحله  بخششی است که بلاعوض به زوجه از سوی زوج داده می شود.
شرایط تعلق نحله
تعلق نحله مثل تعلق اجرت المثل مشروط به تقاضای مرد برای طلاق است و همچنین تقاضای مرد نباید ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی باشد.
اگر به هر دلیل امکان تعیین اجرت المثل نباشد (مثل این که زن قصد تبرع و فعالیت رایگان داشته) نوبت به نحله می رسد و نسبت به تعیین نحله اقدام می شود. بنابراین نمی توان هم اجرت المثل گرفت و هم درخواست پرداخت نحله کرد.

 

مشاور حقوقی     مشاور حقوقی

----

نظر یا دیدگاه خود را بنویسید
-------------

Welcome to My Links Dump

    ثنا,ابلاغ،الکترونیکی،سامانه،پرونده,وکیل,جامع حقوق ،مشاوره حقوقی،سوالات و پرسش های حقوقی،دفترحقوقی سایت ,سهام عدالت ، سود سهام عدالت | دفتر حقوقی officelaw: نقشه وب سایت دفتر جامع حقوقی | سامانه،سهام،عدالت،سایت،وکالت،وکیل،آنلاین،مشاوره،حقوقی،حقوق،وکیل،وکالت،دعاوی,دادگاه،شکایت،کلاهبرداری،دادگستری،قانون،طلاق،دادخواست، وکیل دادگستری officelaw: وکیل ثنا وکیل دادگستری http://officelaw.ir/sitemap.xml